Czy należy obawiać się zdjęć rentgenowskich?

Updated on:

AUTOR:

Dr Malgorzata Radziszewska

Dr Małgorzata Radziszewska,

ekspert radia po piątej

W dzisiejszym odcinku chciałabym poruszyć temat, który czasem budzi pewne obawy – zdjęcia rentgenowskie w stomatologii. Pragnę podzielić się z państwem informacjami na temat ich roli i bezpieczeństwa. Zdjęcia rentgenowskie, znane także jako prześwietlenia lub x-rays, są niezwykle istotnym narzędziem diagnozy w dzisiejszej stomatologii. W poniższym wywiadzie odpowiem na pytania dotyczące potrzeby tych badań, ich bezpieczeństwa, oraz przypadków, w których są one szczególnie ważne. Przekonają się państwo, że korzyści zdrowotne przewyższają ewentualne obawy. Zapraszam do wysłuchania wywiadu lub przeczytania go pod nagraniem, by dowiedzieć się więcej o roli zdjęć rentgenowskich w utrzymaniu zdrowego uśmiechu i profilaktyce stomatologicznej.

Pani Doktor, do czego właściwie potrzebne są zdjęcia rentgenowskie?

Witam wszystkich serdecznie i dziękuję za państwa uwagę. Lubię poruszać tematy, o których się nie mówi. Zdjęcia rentgenowskie, czyli tak zwane x-rays, często przynoszą pacjentom niepotrzebne obawy. Prześwietlenia zębów to podstawowe badanie wykorzystywane we współczesnej stomatologii, a wykonywanie ich jest standardem. Dzięki zdjęciu rentgenowskiemu mogę zobaczyć wiele problemów niewidocznych gołym okiem, co bardzo pomaga w postawieniu prawidłowej diagnozy i zaplanowaniu leczenia. Badania radiologiczne umożliwiają zdiagnozowanie próchnicy, infekcji, potrzeby leczenia kanałowego czy zaniku kości, chorób dziąseł, czyli paradontozy, a nawet patologii, czyli wykrycie raka w kości szczęki.

Na pewno każdy się zastanawia, czy zdjęcia rentgenowskie są szkodliwe?

Świetne pytanie! Zdjęcia rentgenowskie są naprawdę bezpieczne. Nowoczesne aparaty rentgenowskie, zwłaszcza te, które mamy w naszym gabinecie, wykorzystują cyfrową technologię. Dzięki temu dawka promieniowania jest minimalna. Podam państwu przykład: cała seria prześwietleń dla osoby dorosłej ma taką samą dawkę radiacji, jak przelot w samolocie z Nowego Jorku do Los Angeles. Taki zestaw zdjęć bierzemy na przykład raz na trzy lata, a samolotem lecimy na pewno o wiele częściej i dalej, na przykład do Polski. Jak widać, nasze codzienne czynności, a nawet rodzaj jedzenia, które spożywamy, są o wiele bardziej szkodliwe dla organizmu niż prześwietlenia u dentysty.

A czy istnieją przypadki, kiedy nie powinno się robić zdjęć rentgenowskich?

Ponieważ radiacja ze zdjęć jest tak minimalna, nie ma zagrożeń, aby je wykonać w każdej sytuacji. Oczywiście, kobietom w ciąży staramy się wykonywać je tylko w wyjątkowych sytuacjach. Ponadto, w naszym gabinecie i dentysty regularnie wykonujemy specjalistyczne przeglądy naszego sprzętu, aby prześwietlenia były bezpieczne, zarówno dla nas, jak i przede wszystkim dla pacjentów.

Pani Doktor, czy są jakieś konsekwencje, jeżeli pacjent odmówi zdjęć rentgenowskich?

Konsekwencje potrafią być ogromne, nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla naszej sytuacji finansowej. Na przykład, próchnica w zębie niewidoczna gołym okiem, a wykryta wcześnie na zdjęciu rentgenowskim, wymaga zrobienia plomby. Koszty specjalistycznych plomb metodą Bioclear®, której ekskluzywnie używamy w naszym gabinecie, wahają się od 295 do prawie 600 dolarów. Jeżeli natomiast próchnica jest wykryta za późno, ponieważ pacjent odmówił zdjęć rentgenowskich, ząb może wtedy potrzebować leczenia kanałowego, nawet nadbudowy zęba i korony. W niektórych przypadkach może być za późno, aby w ogóle go uratować. W takim przypadku trzeba ząb usunąć i wstawić implant. Różnica kosztów jest kolosalna. Za jednego zęba odbudowanego implantem i koroną można wydać ponad 5000 dolarów, a jeszcze trzeba przejść zabieg chirurgiczny.

No to wniosek jest prosty: lepiej wcześniej pojawić się u dentysty i nie czekać, aż problem się pogorszy.

Zawsze jestem tego zdania. Proszę pamiętać, że prewencja oszczędza nasze ciężko zarobione pieniądze. Wykrycie problemów wcześnie ma same pozytywne strony. Chyba nikt z nas nie chciałby, aby lekarz zgadywał, co nam dolega, a bez prześwietleń każda moja diagnoza jest niepewną zagadką.

Pani Doktor, rozumiem, że są różne rodzaje prześwietleń. Zgadza się?

Jak najbardziej. Przedstawię je, jeśli mogę. Gdy nowy pacjent zawita do naszej kliniki, oferujemy cały zestaw pojedynczych zdjęć zębowych. To 18 detalistycznych zdjęć, które pozwalają mi na dokładną diagnozę każdego zęba. Jeśli pacjent nie ma zębów lub ma ich mało, sugerujemy wtedy zdjęcie całej szczęki i zębów, potocznie nazywane zdjęciem panoramicznym. Takie prześwietlenie musi być wzięte, aby chirurg mógł wyrwać zęby mądrości, na przykład. Jeśli pacjent potrzebuje implantów, oferujemy na miejscu trójwymiarowy skan CBCT, który pokaże nam nie tylko zęby, ale także drogi oddechowe i wszystkie struktury twarzy. Przy okazji wspomnę, że w naszym gabinecie oferujemy również chirurgię i endodoncję. Więc jeśli państwo mają potrzeby, takie jak wyrwanie zębów, zwłaszcza zębów mądrości, lub potrzebują implantów czy kanałowego leczenia, mamy to wszystko u nas na miejscu, z tą samą wspaniałą opieką całego zespołu Dazzling Dentistry. Zapraszamy.

Pani Doktor, a czy zdjęcia rentgenowskie wykonuje się również u dzieci?

Bardzo dobre pytanie. Tak, bardzo sugerujemy wykonywać je u naszych małych pacjentów, dzieciaczków od 4 roku życia. Często się zdarza, że wiele maluchów ma genetyczne predyspozycje, że nie wyrośnie im jakiś dorosły ząb w przyszłości. Wtedy uważnie obserwujemy, jak dziecko rośnie i rozwija się, i monitorujemy stan zębów dziecięcych, które mogą same nigdy nie wypaść, skoro nie mają dorosłego zęba pod spodem. Gdy nadejdzie moment, aby go usunąć, lepiej być przygotowanym na to, co dalej. Na przykład trzeba będzie zastąpić taki ząb implantem.

W takim razie, mili państwo, zapraszamy wszystkie dzieciaki do Dazzling Dentistry

Zawsze i z przyjemnością. Ale nie tylko dzieciaki, zapraszamy pacjentów w każdym wieku. Bo nasz uśmiech i zdrowe zęby są potrzebne nam w każdym rozdziale życia.